Představte si situaci, kdy prohlížíte inzerce nemovitostí na internetu a vybíráte pro sebe vysněný rodinný dům nebo byt dle vašich představ za cca 6 000 000Kč. K tomu víte, že máte našetřený 1 000 000Kč na akontaci k úvěru a na internetu jste ve všeobecné kalkulačce hypotečních úvěru zjistili, že vám podle vašich příjmů půjčí 6 000 000Kč. Začnete jezdit na prohlídky nemovitostí a jedna vám padne do oka. Našli jste co jste hledali a už žijete v představách stěhování, různých úprav a těšíte se z nové životní etapy. S realitním makléřem se domluvíte, že hned druhý den jdete do banky si vyřídit hypoteční úvěr. Kalkulačka na internetu přeci ukázala, že vám půjčí až 6 000 000Kč, což je kupní cena nemovitosti a do toho máte 1 000 000Kč našetřený, takže neočekáváte žádný problém. Hned potom máte v plánu volat makléři a domluvit si schůzku na podpis rezervační smlouvy. V bance zjistíte, že dle jejich metodiky dosáhnete pouze na        4 000 000Kč, důvodů může být nesčetně, ale jeden může být, že příliš optimalizujete daně a nemáte znalost trhu do které banky jít, kde umí příjem z obratu a i tak to má každá banka jinak s výpočtem obratu. U zaměstnanců můžete narazit prakticky na cokoliv, když zvolíte špatnou banku. Začnete obíhat další banky a podpis rezervační smlouvy se odkládá. Nakonec zjistíte, že opravdu dosáhnete jen na výši úvěru 4 000 000Kč + 1 000 000Kč = 5 000 000Kč a vy celou dobu jezdíte na prohlídky s prodejní cenou nemovitosti 6 000 000Kč. Teď hledáte řešení, sháníte v rodině spolužadatele do úvěru, nebo si od někoho půjčit hotovost, začnete prodávat vlastní nemovitost a třeba rozjíždíte nové kolo prohlídek s nemovitostmi za  5 000 000Kč. Prohlídky vás stály čas, peníze za cestu, možná i nějaký ten den dovolené a hlavně…….utekla vám vaše vysněná nemovitost, což pro někoho může být emočně náročné a i to může dojít do situace, kdy na to rezignujete a spokojíte se s tím co máte. Nebo pod tlakem emocí děláte unáhlená rozhodnutí a může vás to stát peníze, ale i zdraví. Pro někoho v pořádku, pro někoho je to selhání, každý to má jinak.

PS: Spolupracuji s realitními makléři, se kterými chodím na prohlídky nemovitostí a zajišťuji financování nejen kupujícím, ale pomáhám všem, co na prohlídce potkám, aby se jim tyto situace nestávaly. Udělala jsem statistiku z prohlídek a 95% klientů jde na prohlídku s tím, že si ,,vědí“ na jakou výši hypotéky dosáhnou. Po důkladné analýze v 95% dojdeme k závěru, že všeobecná kalkulačka na internetu je opravdu velmi orientační.

 

JAK TOMU PŘEDEJÍT?

Je dobré mít předem nějakou představu o nemovitosti, kterou chcete koupit. Jestli se jedná o dům, byt, velikost, lokalita, ale i představa o ceně a o splátce, kterou jste schopní unést nejen finančně, ale i emočně.

Pak já osobně považuji za nezbytné zjistit, na jakou výši hypotečního úvěru dosáhnete, jaké jsou vaše možnosti a přemýšlet o hypotečním úvěru jako o celku, protože život nekončí tím, že si koupím nemovitost na hypotéku = splátka, celé období splatnosti (nejen prvních pár let fixace), příjmy x výdaje, rezervy, další milníky na které budu potřebovat peníze, možná rizika, práce s hypotékou (aby pracovala pro vás jako pro klienta ne pro banku……

To vše zjistíme na důkladné analýze, vybereme nejvhodnější banku napříč celým trhem a nastavíme konkrétní potřebné kroky, aby nákup nemovitosti byl co nejjednodušší a nejefektivnější. Když už znáte všechna fakta, máte i možnost vyjednávací pozice o ceně nemovitosti, protože jste si jistí v kramflecích, že ty peníze na to prostě máte a tím ušetřit třeba dalších pár set tisíc.

!!! A NAVÍC VÁM VAŠE VYSNĚNÁ NEMOVITOST NEUTEČE, PROTOŽE JSTE SI FINANCOVÁNÍ ZJISTILI PŘEDEM A NA PROHLÍDKY CHODÍTE TŘEBA UŽ S PŘEDSCHVÁLENÝM ÚVĚREM, NEBO ASPOŇ VÍTE, KDE VÁM KOLIK URČITĚ PŮJČÍ, NE NA ZÁKLADĚ DOMNĚNKY. !!!

Za mě je lepší varianta v odstavci ,,JAK TOMU PŘEDEJÍT?“ale rozhodnutí je samozřejmě na vás:-). 

Chcete koupit nemovitost a vědět předem jak na tom jste? Kontaktujte mě 

Řešíte aktuálně podobný problém? Neváhejte mě kontaktovat.